Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Odtwarzanie mózgu

02 września 1999 | Nauka i Technika | ZW

MEDYCYNA

Nadzieja dla chorych na stwardnienie rozsiane, paraliż, udar i chorobę Alzheimera

Odtwarzanie mózgu

ZBIGNIEW WOJTASIŃSKI

Stwardnienie rozsiane, a także inne choroby mózgu i rdzenia kręgowego, prawdopodobnie będzie można skutecznie leczyć dzięki przeszczepom wyhodowanych w laboratorium komórek macierzystych. Pierwszy taki udany eksperyment na zwierzętach przeprowadził międzynarodowy zespół uczonych niemieckich i amerykańskich.

Główna w tym zasługa młodego niemieckiego naukowca, 36-letniego doktoranta Olivera Br?stle - neuropatologa z Bonn. "Science" informuje, że z macierzystych komórek embrionalnych myszy udało mu się wyhodować w laboratorium wyspecjalizowane komórki nerwowe pełniące rolę osłon mielinowych. Właśnie ich uszkodzenie lub zniszczenie (tzw. demielinizacja) wywołuje m.in. objawy stwardnienia rozsianego - zaburzenia ruchu, mowy, czucia oraz wzroku. Na szczęście, pojawiła się nadzieje, że w przyszłości będzie można je usuwać.

Uzdrowienie niepełnosprawnych

Dowodzą tego testy na szczurach, którym uczeni wstrzyknęli tak przekształcone komórki nerwowe. Zapewniają oni, że u sześciu spośród dziewięciu gryzoni w ciągu...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1793

Spis treści

Dobre, lepsze, najlepsze

Zamów abonament