Kto będzie płacić za studia
Kto będzie płacić za studia
ROBERT DĄBROWSKI
JANUSZ SOBIESZCZAŃSKI
Trwa spór, czy studia w uczelniach publicznych powinny być płatne, czy też nie, i jak należy interpretować normę konstytucyjną, która mówi o tym, że nauka w szkołach publicznych jest bezpłatna. Ustawa może dopuścić świadczenie niektórych usług edukacyjnych przez publiczne szkoły wyższe za odpłatnością. Do 17 października tego roku powinny być zgłoszone do parlamentu projekty zmian ustawowych dostosowujących prawo do wymogów konstytucji.
Wśród interpretatorów konstytucji dominuje szkoła pragmatyczna. Jej zwolennicy proponują różne warianty odpłatności za niektóre usługi edukacyjne, będące w istocie odpłatnością za studia. Na przykład Ministerstwo Edukacji Narodowej proponuje w swoim projekcie ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym zryczałtowaną odpłatność za weryfikację wiedzy i certyfikację kwalifikacji. Wysokość zryczałtowanej odpłatności miałaby wynosić miesięcznie nie więcej niż 10 proc. prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego w gospodarce narodowej.
Wszyscy zgadzają się jedynie z tym, że w Polsce powinna być zachowana dostępność do studiów i że konieczne jest upowszechnienie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta