Kierownik w radzie
O wadliwości wyborów orzeka sąd, a nie dyrektor
Kierownik w radzie
TADEUSZ B. JAWORSKI
W państwowym przedsiębiorstwie wielozakładowym biernego prawa wyborczego do rady pracowniczej pozbawieni są m.in. kierownik zakładu wchodzącego w skład przedsiębiorstwa oraz jego zastępcy.
Na możliwości kandydowania do rady pracowniczej kierownika zakładu znaczący wpływ ma przy tym i to, czy do jego uprawnień i zadań należą czynności właściwe dla pracodawcy, zwłaszcza zaś nawiązywanie i rozwiązywanie stosunku pracy. Oczywiście, najważniejsze jest, czy z prawnego punktu widzenia rzeczywiście są oni kierownikami zakładów występujących w strukturze organizacyjnej przedsiębiorstwa, których ustawa o samorządzie załogi (u.s.z.; art. 15 ust. 2), pozbawia biernego prawa wyborczego do rady pracowniczej. I znaczenie ma tutaj nie zwyczajowe posługiwanie się w jakiejkolwiek postaci terminem "kierownik zakładu", ale faktyczne występowanie tej kategorii w strukturze przedsiębiorstwa, w aktach prawnych, które tę strukturę usankcjonowały.
W przedsiębiorstwie państwowym w Bydgoszczy działającym na zasadach ogólnych przeprowadzono wybory do rady pracowniczej i wybrano do niej m.in. kierownika wewnętrznej jednostki organizacyjnej, zwyczajowo, a nie prawnie określanej mianem zakładu. Przedsiębiorstwo to nie ma w swojej strukturze...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta