Spółki zamiast spółdzielni
Przekształcenie na warunkach dobrowolności
Spółki zamiast spółdzielni
IZABELA LEWANDOWSKA
Spółdzielnie, z wyjątkiem mieszkaniowych i banków spółdzielczych, będą mogły przekształcić się w spółki: akcyjne lub z ograniczoną odpowiedzialnością. Decyzja o przekształceniu będzie całkowicie dobrowolna.
Powstająca spółka przejmie w całości wszystkie prawa i obowiązki spółdzielni. Jej kapitał akcyjny lub kapitał zakładowy będzie równy sumie wniesionych udziałów i wkładów członków spółdzielni uczestniczących w przekształceniu. W zamian za te udziały obejmą oni akcje lub udziały w spółce proporcjonalnie do wysokości swych udziałów i wkładów w funduszu udziałowym. Takie są główne założenia projektu ustawy o przekształceniu spółdzielni w spółkę prawa handlowego, którego pierwsze czytanie znalazło się w porządku obrad najbliższego posiedzenia Sejmu. Projekt wniosła do laski marszałkowskiej Sejmowa Komisja Małych i Średnich Przesiębiorstw.
Malejąca efektywność
W opinii autorów projektu ustawa jest kolejnym przejawem działań na rzecz odbiurokratyzowania gospodarki i zmniejszania kosztów funkcjonowania podmiotów gospodarczych. U jego podstaw tkwi założenie, iż prawna forma...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta