Reprywatyzacja po raz pierwszy
Reprywatyzacja po raz pierwszy
Gdy tylko Polska odzyskała niepodległość, natychmiast stanął na porządku dnia problem zwrotu majątków skonfiskowanych przez władze carskie, które stały się własnością Skarbu Państwa. Chyba jako pierwsi, bo jeszcze w 1919 r., wystąpili do sądu okręgowego z pretensjami spadkobiercy Andrzeja hr. Zamoyskiego, któremu w dobie powstania styczniowego skonfiskowano kamienicę w Warszawie przy Nowym Świecie 67/69.
To z niej 19 września 1863 r. rzucono bombę na powóz przejeżdżającego tą ulicą namiestnika Teodora Berga. To z jej okna - jak mówi przekaz - rozwścieczeni kozacy zrzucili na bruk fortepian Chopina. To wreszcie tę kamienicę, po splądrowaniu przez kozactwo, Berg polecił skonfiskować na rzecz rosyjskiego skarbu.
Sensacja rzadka w sądach cywilnych - ekscytowała się prasa, relacjonując proces "o zwrot przemocą zabranej własności". Działający w imieniu skarbu starszy radca i obrońca Prokuratorii adwokat Ciągliński...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta