Odtwarzanie mózgu
Być może przełom w leczeniu choroby Alzheimera
Odtwarzanie mózgu
ZBIGNIEW WOJTASIŃSKI
Za dwa, trzy lata może być dostępny lek zdolny zapoczątkować oczekiwany od dawna przełom w terapii choroby Alzheimera. Jest też nadzieja na bardziej skuteczne leczenie paraliżu, a także udarów i uszkodzeń mózgu oraz innych zaburzeń neurologicznych. Poinformowano o tym z okazji obchodzonego 21 września Światowego Dnia Choroby Alzheimera.
Przed kilkoma dniami dr Marek H. Tuszyński z Uniwersytetu Kalifornijskiego w USA oświadczył, że uszkodzony mózg można regenerować terapią genową. Wystarczy wstrzyknąć czynnik wzrostu nerwów NGF. W ten sposób udało mu się wznowić pracę ponad 90 proc. komórek nerwowych przodomózgowia 23-letnich rezusów. Nie wiadomo jeszcze, czy tak uzyskane zmiany są trwałe i nie wywołują innych powikłań. Mimo to pełen optymizmu uczony zapowiada przeprowadzenie wkrótce pierwszych prób na ludziach.
Regenerowanie neuronów
Podobne badania na pierwszych ochotnikach już są prowadzone, z tą różnicą, że zamiast genów kodujących białko testowany jest nowy lek o...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta