Podatki, inwestycje, wiedza
Podatki, inwestycje, wiedza
MAREK BUDZISZ
Lansowanie tezy, jak to czyni Marek Borowski w artykule "SLD i podatki 2000" ("Rz" 24 września br.), iż mniejszy budżet, czyli w polskich warunkach zmniejszenie udziału podatków w produkcie krajowym brutto, wieść może do obniżenia poziomu inwestowania i w rezultacie osłabienia tempa wzrostu gospodarczego, jest z ekonomicznego punktu widzenia absurdem.
Teza, iż zmiany systemu podatkowego wpływają na tempo rozwoju gospodarczego, nie wzbudza już właściwie kontrowersji w świecie naukowym. Począwszy od opublikowania w1956 roku przez Roberta Solowa modelu wzrostu gospodarczego, przyjmuje się, iż wzrost obciążeń podatkowych oddziaływać może na tempo wzrostu gospodarczego na przynajmniej kilka sposobów: powodując zmniejszenie stopy przyrostu kapitału netto wpływa na obniżenie stopy inwestycji; źle wpływa na podaż pracy, obniża wzrost produktywności (zarówno kapitału, jak i pracy); wpływa negatywnie na międzysektorowy rozkład inwestycji kapitałowych i podaży pracy.
Ze społecznego punktu widzenia wyższe inwestycje w sektorach o niższej efektywnej stopie opodatkowania mogą prowadzić do nieracjonalnej alokacji czynników produkcji i w rezultacie długofalowo obniżyć pozycję konkurencyjną gospodarki...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta