Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kwestia nie tylko materialna

07 października 1999 | Publicystyka, Opinie | KD

Odszkodowania

Niemieckie przedsiębiorstwa, które wykorzystywały robotników przymusowych, chcą rozmawiać wyłącznie o pieniądzach

Kwestia nie tylko materialna

Krzysztof Darewicz

z Waszyngtonu

Trwająca właśnie w Waszyngtonie kolejna runda negocjacji w sprawie odszkodowań za pracę przymusową w III Rzeszy skupia na sobie uwagę przede wszystkim z powodu wysokości negocjowanych kwot. A przecież za pieniędzmi, bez względu na to, o jakich kwotach jest mowa, kryje się - zauważana jakby mimochodem - kwestia odpowiedzialności moralnej Niemiec. Kryje się czy jest skrywana?

Problem odszkodowań za krzywdy wyrządzone Polakom przez III Rzeszę pozostaje cierniem w stosunkach polsko-niemieckich. Nasze władze, choć głośno tego nie mówią, są najwyraźniej zażenowane, że mimo przełomu w roku 1989 Niemcy nadal spychają ten problem z płaszczyzny stosunków dwustronnych. Po podpisaniu umowy Kastrup - Żabiński (zawartej 16 października 1992 roku, na mocy której utworzono Fundację Polsko-Niemieckie Pojednanie, i w której rząd polski zapewnił, że nie będzie dochodził dalszych roszczeń. Oba rządy zgodziły się jednak, że nie powinno to oznaczać ograniczenia praw obywateli obu państw. To otworzyło Polakom indywidualną ścieżkę dochodzenia odszkodowań - przyp. red.) Niemcy uznały, że kwestia...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1823

Spis treści
Zamów abonament