Lasy nie tylko dla turystów
NAJWIĘKSZE PRZEDSIĘBIORSTWA
Niełatwo konkurować z Poznaniem i Wrocławiem
Lasy nie tylko dla turystów
Lubuskie to okrojone dawne województwa gorzowskie, zielonogórskie i niewielka część leszczyńskiego. Jest najsłabiej zaludnionym województwem. Duże obszary leśne (blisko 49 proc. powierzchni województwa) i jeziora są najcenniejszymi walorami turystycznymi tej części kraju.
Lasy nie są jednak tylko walorem turystycznym. Dostarczają cennego surowca, który pozwolił rozwinąć się przemysłowi celulozowo-papierniczemu, drzewnemu i meblarskiemu. Dostępność tych zasobów ściągnęła takich inwestorów jak szwedzki koncern Trebuk AB (Kostrzyn Paper - dawne Kostrzyńskie Zakłady Papiernicze) lub szwajcarska grupa Krono (ponad 300 mln zł inwestycji w przejętych Zakładach Płyt Wiórowych w Żarach - obecnie Kronopol sp. z o.o.).
Rejon ten nie należy do przemysłowych potentatów, chociaż są w nim reprezentowane wszystkie branże. 6 przedsiębiorstw z listy największych firm osiągnęło w 1998 r. przychody z całokształtu działalności przekraczające 200 mln zł. Listę największych przedsiębiorstw województwa lubuskiego w 1998 r. otwiera Kronopol z Żar, który w ciągu ostatniego roku wyprzedził Polmos z Zielonej Góry oraz...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta