Słodkie ogórki
Słodkie ogórki
KRYSTYNA FOROWICZ
Na badania biotechnologiczne przeznacza się na świecie coraz większe sumy pieniędzy. W Stanach Zjednoczonych działa ponad 1300 firm biotechnologicznych, w Europie 1050, z czego najwięcej w Wielkiej Brytanii i Niemczech.
Zyski z biotechnologii wyniosły w 1997 r. powyżej 18 miliardów dolarów w USA i 3 mld dolarów w UE (podaje biuletyn OECD "Observer"). Przewiduje się, że w 2002 r. wartość sprzedaży nasion i roślin transgenicznych przekroczy 2 mld dol. W Polsce z biotechnologii "żyje" blisko tysiąc naukowców.
W ostatnich latach dokonano na świecie ponad 3,5 tys. wprowadzeń do środowiska genetycznie modyfikowanych roślin. Najczęściej ulepsza się kukurydzę, rzepak, ziemniaki, pomidory, soję, bawełnę, tytoń, melony. Modyfikowane rośliny stają się zwykle odporne na szkodliwe insekty, wirusy, grzyby i środki ochrony roślin (herbicydy). Już dziś modyfikowany genetycznie ryż wzbogaca dietę mieszkańców Azji w witaminę A i żelazo, chroniąc przed infekcjami, utratą wzroku i anemią.
Patent na sałatę
W Instytucie Chemii Bioorganicznej PAN...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta