Pęcznieją szroty
Pęcznieją "szroty"
ROCH FOROWICZ
KRYSTYNA FOROWICZ
Budżetu państwa nie stać na wprowadzenie ulg dla nabywców nowych samochodów, gdyby udokumentowali złomowanie starych, wyeksploatowanych i odzyskanie wielu surowców - twierdzi minister przemysłu Janusz Steinhoff.
Ministerstwo Ochrony Środowiska wystąpiło z propozycją wprowadzenia w 2000 r. opłat depozytowych na opony, oleje przepracowane oraz objęcia opłatą produktowo-depozytową akumulatorów. To ostatnie rozwiązanie budzi opór biznesu.
Z ponad 13 mln pojazdów, w tym 8 mln samochodów osobowych, prawie połowa ma więcej niż 10 lat, a ponad 20 proc. przekroczyło 20. Na profesjonalne złomowiska trafia rocznie zaledwie 100 tys. wraków. W krajach UE jeździ 340 mln samochodów, a do recyklingu, ponownego wykorzystania podzespołów ze złomowanych pojazdów, przekazywanych jest rocznie 10 mln.
Prognozy rozwoju motoryzacji sięgające 2010 r. mówią o 21 mln samochodów na naszych drogach.
Opony w depozycie
Nasze złomowiska - nazywane szrotami - rosną wzwyż i wszerz. Najchętniej odbierane są elementy stalowe, jako złom na wagę. Żadne z...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta