Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nie wierzmy blokadzie

16 listopada 1999 | Prawo | RR

PAPIERY WARTOŚCIOWE

Nic nie ograniczy zbywalności prawa zbywalnego

Nie wierzmy blokadzie

RADOSŁAW ROMAN ZDZIEBORSKI

Jednym z rodzajów zabezpieczeń szeroko stosowanych w praktyce nowoczesnego obrotu papierami wartościowymi jest tzw. blokada papierów wartościowych. Charakter cywilnoprawny tego zabezpieczenia wymaga uważnej analizy.

Na podstawie art. 60 ust. 1 pkt 1 ustawy z 21 sierpnia 1997 r. - Prawo o publicznym obrocie papierami wartościowymi (Dz. U. nr 118, poz. 754 z późn. zm.) Rada Ministrów wydała rozporządzenie z 22 grudnia 1998 r. w sprawie trybu i warunków postępowania domów maklerskich i banków prowadzących działalność maklerską oraz banków prowadzących rachunki papierów wartościowych (Dz. U. nr 163, poz. 1159; dalej: rozporządzenie). Miał to być postęp w stosunku do postanowień zarządzenia przewodniczącego Komisji Papierów Wartościowych z 7 lipca 1995 r. w sprawie szczegółowego sposobu przeprowadzania przez przedsiębiorstwo maklerskie transakcji i rozliczeń, zasad prowadzenia ewidencji tych transakcji oraz trybu postępowania w przypadku zabezpieczenia wierzytelności na papierach wartościowych dopuszczonych do publicznego obrotu. Wydaje się jednak, że jest to postęp pozorny. Rozporządzenie bowiem w części dotyczącej oddziału "Blokada papierów wartościowych na rachunku...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1855

Spis treści
Zamów abonament