Nie wierzmy blokadzie
Nic nie ograniczy zbywalności prawa zbywalnego
Nie wierzmy blokadzie
RADOSŁAW ROMAN ZDZIEBORSKI
Jednym z rodzajów zabezpieczeń szeroko stosowanych w praktyce nowoczesnego obrotu papierami wartościowymi jest tzw. blokada papierów wartościowych. Charakter cywilnoprawny tego zabezpieczenia wymaga uważnej analizy.
Na podstawie art. 60 ust. 1 pkt 1 ustawy z 21 sierpnia 1997 r. - Prawo o publicznym obrocie papierami wartościowymi (Dz. U. nr 118, poz. 754 z późn. zm.) Rada Ministrów wydała rozporządzenie z 22 grudnia 1998 r. w sprawie trybu i warunków postępowania domów maklerskich i banków prowadzących działalność maklerską oraz banków prowadzących rachunki papierów wartościowych (Dz. U. nr 163, poz. 1159; dalej: rozporządzenie). Miał to być postęp w stosunku do postanowień zarządzenia przewodniczącego Komisji Papierów Wartościowych z 7 lipca 1995 r. w sprawie szczegółowego sposobu przeprowadzania przez przedsiębiorstwo maklerskie transakcji i rozliczeń, zasad prowadzenia ewidencji tych transakcji oraz trybu postępowania w przypadku zabezpieczenia wierzytelności na papierach wartościowych dopuszczonych do publicznego obrotu. Wydaje się jednak, że jest to postęp pozorny. Rozporządzenie bowiem w części dotyczącej oddziału "Blokada papierów wartościowych na rachunku...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta