Charakter i organizacja referendum
Charakter i organizacja referendum
Pracownicy mają prawo wypowiadać się w istotnych sprawach przedsiębiorstwa, do których niewątpliwie należy jego przekształcenie lub prywatyzacja, także w formie referendum.
Organizacja referendum w przedsiębiorstwie państwowym wymaga przede wszystkim wyjaśnienia kilku kwestii, z których pierwsza dotyczy samej możliwości jego ogłoszenia, a następnie zorganizowania. Kto może podjąć decyzję o zorganizowaniu referendum? W myśl ustawy o samorządzie załogi (art. 24 ust. 1 pkt. 14) należy to do kompetencji stanowiących rady pracowniczej. To ona, jeśli uzna za właściwe, podejmuje stosowną uchwałę. Ustawa przewiduje przy tym, że referendum załogi może dotyczyć tylko "istotnych spraw przedsiębiorstwa". Nie mogą być natomiast jego przedmiotem kwestie wykraczające poza "sprawy przedsiębiorstwa", a także te, których tryb rozstrzygania ustalono wyczerpująco w przepisach ustawowych (np. uchwalanie statutu czy powołanie lub odwołanie dyrektora).
W referendum pracownicy przedsiębiorstwa wyrażają na karcie do głosowania swoją wolę w formie twierdzącej lub przeczącej odpowiedzi na postawione pytania, albo wyboru między zaproponowanymi wariantami.
Rozstrzygnięcia wymaga charakter referendum: czy ma to być tylko wypowiedzenie opinii załogi, czy też jego wynik będzie wiążący dla rady pracowniczej...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta