Chuquicamata, czyli dziura w ziemi
Największa odkrywkowa kopalnia miedzi
Chuquicamata, czyli dziura w ziemi
WOJCIECH KLEWIEC
"Nazajutrz o godzinie ósmej z rana przybyłem do kopalni miedzi Carrisal, położonych o parę mil od morza na szczycie wyniosłej diorytowej góry, panującej nad całą okolicą. Są to, jeżeli nie najbogatsze, to jedne z najbogatszych na świecie, kopalni miedzi, odkryte za czasów hiszpańskich. Jest to w istocie rzecz ciekawa dla nie obeznanego z tym krajem widzieć raz pierwszy wpośród niezmiernej pustyni górę opanowaną przez górników, których więcej tysiąca ryje jak krety pod ziemią i corocznie na trzy miliony złotych dobywa rudy miedzianej" - pisał przeszło 150 lat temu podróżujący po Chile Ignacy Domeyko.
Dziś w okolicy, którą zapewne przemierzał słynny geolog i filomata, wita miejscowość nazwana na jego cześć Domeyko. 200 km dalej na północ znajduje się największa na świecie odkrywkowa kopalnia rudy miedzi - Chuquicamata.
Zapach pomarańczy
W północnej części Chile, w okolicach Zwrotnika Koziorożca, panuje suchy klimat kontynentalny, temperatura waha się w dzień między 10 a 27 st. C, w nocy może spaść poniżej zera. Deszcze są niezmierną rzadkością. Woda w dwóch tutejszych rzekach - Loa i Salado - spływa z Andów....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta