Trybunał w Strasburgu
- Postępowania sądowe
- Zmuszanie do dobrowolnego leczenia MAREK ANTONI NOWICKI
Omawiamy dzisiaj dwa październikowe orzeczenia Trybunału Praw Człowieka.
Ilekroć w tekstach pojawią się słowa:
- Trybunał, Izba czy Wielka Izba - oznacza to Europejski Trybunał Praw Człowieka,
- Komisja - Europejską Komisję Praw Człowieka,
- konwencja - europejską konwencję o ochronie praw człowieka i podstawowych wolności.
Ciężki kaliber ingerencji
Zasada rządów prawa i rzetelnego procesu sądowego zakazuje wszelkich ingerencji - także ustawodawcy - w wymiar sprawiedliwości z zamiarem wywarcia wpływu na sądowe rozstrzygnięcie sporu.
W marcu 1953 r. przedstawiciele instytucji ubezpieczeń społecznych z regionu Strasburga podpisali porozumienie ze związkami zawodowymi o wprowadzeniu dodatku do wynagrodzeń za wyjątkowo trudną pracę (IDP). Powodem był skomplikowany system w tej dziedzinie prawa obowiązujący w Alzacji.
Sposób stosowania tego porozumienia, a zwłaszcza obliczania i w rezultacie wysokość tego dodatku zrodził sporo problemów. Wielu pracowników wniosło sprawy do sądu. W lipcu 1991 r. Sąd Pracy w Colmar wydał wyrok na korzyść Jeanine Gonzalez i ośmiu innych osób. Biuro Ubezpieczeń Zdrowotnych w Colmar odwołało się, podobnie jak regionalny dyrektor ds. zdrowia
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta