Przeprowadzka w górę
Lepiej kupić nowy radioodbiornik, niż przestroić stary
Przeprowadzka w górę
PIOTR KOŚCIELNIAK
Od 1 stycznia przyszłego roku tzw. dolne pasmo UKF zostanie przekazane na potrzeby łączności bezprzewodowej. Oznaczać to będzie wyłączenie nadajników radiowych, działających na tych częstotliwościach. Słuchacze muszą zaś kupić nowe odbiorniki lub przestroić swoje stare aparaty.
Przez długie lata w Polsce wykorzystywane było dla potrzeb radia jedynie tzw. dolne pasmo UKF - między częstotliwościami 66 i 74 MHz. Pasmo górne, używane na całym niemal świecie, zawiera się zaś między 87,5 do 108 MHz. Przez długi czas trzeba było zatem przestrajać nowoczesne, zachodnie radioodbiorniki, aby móc słuchać krajowych stacji nadających w dolnym zakresie. Pojawiły się również radia oferujące dwa zakresy - dolny i górny jednocześnie. Teraz zaś, na skutek "likwidacji" dolnego pasma, wszystkie stacje i wszyscy słuchacze muszą, czy tego chcą, czy nie, korzystać z pasma górnego UKF.
Co trzeci nie może
Decyzja o przeprowadzce w górę podjęta została jeszcze w 1997 roku. Każdy nadawca, dysponujący stacjami w dolnym zakresie, miał otrzymać również pasmo w górnym. Większość stacji jest na to przygotowana, są jednak i takie, które nie dysponują możliwościami...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta