Poród w inkubatorze
Plastikowy pojemnik jest już gotowy do przyjęcia pierwszego ludzkiego płodu
Poród w inkubatorze
ZBIGNIEW WOJTASIŃSKI
Kobiety po amputacji lub z niedorozwojem narządów rodnych nie będą musiały szukać "matki zastępczej" - dzięki postępom inżynierii tkankowej same urodzą upragnione dziecko. Naukowcy amerykańscy zamierzają wyhodować w laboratorium macicę, tak jak wytwarzają już cewkę i pęcherz moczowy.
Badania nad transformacją komórek macierzystych w dowolne tkanki i narządy ludzkiego organizmu są już tak zaawansowane, że "Science" uznał je za największe wydarzenie naukowe 1999 r. Bioinżynierowie potrafią już wyhodować skórę, chrząstkę i kości. Teraz chcą otrzymać całe narządy - wątrobę, nerkę, a nawet serce. Prof. Anthony J. Atala z Akademii Medycznej Harvarda rozpoczął próby uzyskania macicy. Wcześniej wyhodował pęcherz psa rasy beagle, obecnie prowadzi podobne doświadczenia z ludzkimi tkankami.
Sztuczne narządy rodne
Inżynieria tkankowa wraz z inżynierią genetyczną będą miały wkrótce największy wpływ na rozwój medycyny. Znakomitym tego przykładem są właśnie prace nad wyhodowaniem narządów rodnych kobiety. Uczeni chcą je uzyskać z...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta