Księga przychodów i rozchodów po nowemu
Korekty bez rewolucji
Księga przychodów i rozchodów po nowemu
Zofia Staniowska
Wydanie nowego rozporządzenia o prowadzeniu podatkowej księgi przychodów i rozchodów, które zastąpi dotychczasowe rozporządzenie w tej samej sprawie, podyktowane było przede wszystkim względami formalnymi, choć przynosi ono także kilka istotnych zmian merytorycznych.
To z 14 grudnia 1995 r. miało upoważnienie w ustawie o zobowiązaniach podatkowych, uchylonej przez ordynację podatkową. W art. 343 ¤ 2 ordynacji zapisano zaś, że przepisy wykonawcze wydane na podstawie ww. ustawy pozostają w mocy do czasu zastąpienia ich nowymi, nie dłużej jednak niż przez dwa lata od wejścia w życie ordynacji, która zaczęła obowiązywać 1 stycznia 1998 r.
Nowe rozporządzenie z 16 grudnia 1999 r. (Dz. U. nr 105, poz. 1199) opiera się na art. 85 pkt 1 lit. b) ordynacji, upoważniającym ministra finansów do określenia w rozporządzeniu grupy podmiotów obowiązanych do prowadzenia ksiąg lub ewidencji oraz określenia rodzajów i sposobów prowadzenia tych dokumentów, szczegółowych warunków, jakim powinny one odpowiadać, aby stanowiły dowód pozwalający na określenie zobowiązań podatkowych, i na pkt 2 art. 85 tego aktu, upoważniającym tegoż ministra do określenia szczegółowego zakresu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta