Duże wydatki, gorsze efekty
Dziesięć lat po zjednoczeniu
Duże wydatki, gorsze efekty
RUDI DORNBUSCH
Dziesięć lat po upadku muru berlińskiego Niemcy przyglądają się sumom wydanym na reformowanie byłej NRD i nie mogą oprzeć się wrażeniu, że coś poszło nie tak. Ogromną ilość środków już wydano, ogromne kwoty trzeba jeszcze wydać, a efekt jest i tak mizerny. Kto popełnił błąd, jakie decyzje spowodowały tę sytuację?
Największe oskarżenie dotyczące polityki gospodarczej wobec byłej NRD brzmi: dlaczego tak wielkie nakłady przyniosły tak mizerne efekty. Wydajność wschodnioniemieckiej gospodarki pozostała bardzo niska, wzrosły za to koszty pracy, które są zastraszające. Mimo niezliczonej liczby programów mających stworzyć nowe miejsca pracy, stopa bezrobocia jest dwa razy wyższa niż w zachodnich landach. Wzrost gospodarczy jest bardzo powolny, jeszcze wolniej poprawia się wydajność.
Krytycy nieudanej rosyjskiej transformacji podkreślają, że do sukcesu reform przed wprowadzeniem zasad wolnorynkowych konieczne jest...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta