Przekształcenie firmy w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością
Mimo niższej daniny - bez podatkowych korzyści
Przekształcenie firmy w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością
IZABELA LEWANDOWSKA
Stawki podatku od dochodów osobistych w 2000 r. nadal wynoszą 19, 30 i 40 proc. W tym samym czasie osoby prawne będą oddawać fiskusowi 30 proc. swych dochodów, a potem jeszcze mniej (w 2004 r. docelowo 22 proc.). Stąd pomysły utworzenia spółki z ograniczoną odpowiedzialnością zamiast dotychczasowej firmy. Naszym zdaniem znakomitej większości przedsiębiorców płacących podatek od dochodów osobistych tego rodzaju zmiana nie tylko nie przyniosłaby korzyści, ale oznaczałaby zwiększenie obciążeń podatkowych, i to znaczne. Wiązałaby się również z wieloma niedogodnościami i formalnościami, które dodatkowo przekreślają sensowność takiego przedsięwzięcia.
Zmiana organizacyjnej formy przedsiębiorstwa - "przejście" na spółkę z o.o. - oznacza konieczność likwidacji obecnej działalności. Wiąże się z powinnością sporządzenia remanentu likwidacyjnego, wyrejestrowania firmy w gminie, zawiadomienia o tym urzędu skarbowego i założenia spółki z o.o., która będzie podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych. Jeśli składniki majątku likwidowanej firmy zostaną wniesione jako aport do spółki z o.o., nie płaci się podatku od remanentu likwidacyjnego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta