Sztuczne zyski
Podejrzane transakcje
Sztuczne zyski
Zdarza się, że wartość jednostek rozrachunkowych niektórych funduszy emerytalnych z dnia na dzień skokowo rośnie. Często te "sztuczne" zmiany wynikają z gwałtownego wzrostu giełdowych kursów niektórych obligacji. Wiele osób związanych z towarzystwami emerytalnymi uważa, że są to celowe manipulacje, które mają na celu sztuczne zawyżanie wartości jednostki. Na te podejrzane transakcje zwracał uwagę Urząd Nadzoru nad Funduszami Emerytalnymi i NBP.
Fundusze emerytalne zawierają zdecydowaną większość transakcji obligacjami skarbowymi na rynku międzybankowym. Papiery te w aktywach OFE wyceniane są jednak według kursu zamknięcia z notowań ciągłych na giełdzie. Ponieważ na tym rynku obligacje skarbowe mają niską płynność, wywindowanie kursu jakiejś serii obligacji tuż przed zamknięciem sesji nie wymaga zaangażowania dużej kwoty pieniędzy. Tymczasem wyższa wycena papierów w aktywach OFE może się istotnie przełożyć na wartość ich jednostki rozrachunkowej.
Grudniowe przyśpieszenie
Ostatnio niezrozumiały...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta