Gospodarka za granicą
MFW i kontrola kapitałów
Międzynarodowy Fundusz Walutowy złagodził stanowisko w sprawie kontrolowania przepływu kapitałów, która budzi kontrowersje, ale stwierdził, że nie przynoszą one korzyści na dłuższą metę i nie mogą zastąpić zdrowej polityki gospodarczej. Stefan Ingves z departamentu walutowego MFW przyznał, że krótkotrwałe ograniczenia w przepływie gotówki mogą być czasem skuteczne, ale często trudno je stosować, a bardzo łatwo obejść. Ingves przedstawił raport MFW na temat sposobów sprawowania kontroli nad tymi przepływami przez 14 krajów albo o drogach otwierania ich rynków kapitałowych. Dwuczęściowy dokument dotyczy tak odmiennych krajów, jak: Rosja, Hiszpania, Kenia czy Malezja. Stwierdza m.in., że ograniczenia wprowadzone przez Malezję podczas kryzysu w Azji mogą pomóc o tyle, że dają rządowi czas na podjęcie reform.
Christian Noyer o wzroście i euro
Wiceprezes EBC Christian Noyer stwierdził w Houston, że w tym roku tempa wzrostu gospodarczego w USA i Europie powinny zbliżyć się do siebie, a euro umocni się. Bank z Frankfurtu będzie podejmować własne decyzje, a nie zamierza podążać za bankiem centralnym USA. Wielu ekonomistów spodziewa się, że Fed podniesie stopy procentowe, aby zwolnić wzrost gospodarczy w USA do 3 proc. Noyer jest zdania, że Europa osiągnie w tym roku nawet 3 proc....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta