Obrońcy ludu i obrońcy bankowości
Kto opowiada się za gospodarką rynkową i integracją europejską, nie może się skutecznie chronić przed zagranicznym kapitałem
Obrońcy ludu i obrońcy bankowości
KLAUS BACHMANN
W związku z tym, że absolutna większość aktywów polskich banków należy do inwestorów zagranicznych, coraz więcej dyskutantów podnosi kwestię "polskości polskich banków" i sensu prywatyzacji bankowości z udziałem kapitału zagranicznego.
Próba przejęcia BIG Banku Gdańskiego przez konsorcjum skupione wokół Deutsche Banku wywołała ożywioną debatę w mediach i w Sejmie. Bardzo szybko nabrała ona charakteru ideologicznego. Wielu publicystów, polityków i menedżerów dotąd opowiadających się za prywatyzacją, zwiększeniem inwestycji zagranicznych, otwartością polskiej gospodarki i integracją europejską nagle zaczęło głosić daleko idące zastrzeżenia co do sensu sprzedaży polskich banków zagranicznym inwestorom.
Sam minister Wąsacz obiecał pod wrażeniem tej dyskusji, że BGŻ i PKO BP będą prywatyzowane tylko na rzecz polskiego kapitału. Nad całą debatą ciąży zbliżająca się kampania prezydencka i przyszłoroczne wybory parlamentarne. Pokusa, aby się posługiwać tanią retoryką o "wysprzedaży majątku narodowego", jest duża i - jak pokazują kolejne debaty sejmowe na temat prywatyzacji - coraz więcej posłów...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta