Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jest o co kruszyć kopie

07 marca 2000 | Prawo | RP

Analiza

Czy rozprawa jest konieczna

Jest o co kruszyć kopie

Ryszard Pusz

Nie jest ważne to, co chciano wyrazić w normie prawnej, ale to, co w niej wyrażono.

Twórcy obowiązującego kodeksu postępowania karnego chcieli, aby "usprawnił w racjonalny sposób postępowanie karne, czynił je bardziej skutecznym oraz pozwalał szybciej i taniej zwalczać drobną przestępczość, umożliwiając koncentrację sił i środków na przestępstwach najpoważniejszych, szczególnie niebezpiecznych dla porządku społecznego i bezpieczeństwa państwa" (cytat z uzasadnienia rządowego projektu k.p.k.). Temu założeniu miały służyć uproszczenia procedury - głównie w fazie postępowania przygotowawczego, ale również na etapie postępowania sądowego. Zaliczyć do nich trzeba możliwość wydania przez sąd orzeczenia o warunkowym umorzeniu postępowania bez przeprowadzania rozprawy - w formie postanowienia ferowanego na posiedzeniu wyznaczonym w stadium wstępnej kontroli oskarżenia.

Jest przeszkoda

Taką możliwość dawał również poprzedni k.p.k. Wtedy jednak znakomitą większość kwalifikujących się do takiego rozstrzygnięcia spraw załatwiali uprawnieni wówczas do tego prokuratorzy. Odbierając im to uprawnienie i obciążając tym samym sądy dodatkową pulą spraw dotyczących właśnie drobnej przestępczości, niewątpliwie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1954

Spis treści
Zamów abonament