Przeszkadza biurokracja i mała wydajność pracy
Raport McKinsey & Company o możliwości rozwoju rynku
- KOMENTARZ: Fałszywa droga i nowy trop Przeszkadza biurokracja i mała wydajność pracy
Rozwój budownictwa mieszkaniowego w Polsce można ułatwić, likwidując przeszkody proceduralne i upraszczając przepisy, które regulują inwestycje budowlane, oraz zwiększając wydajność pracy w firmach budowlanych - uważają autorzy raportu. Konieczne jest także zniesienie regulacji czynszów przez państwo, gdyż jest to jedna z głównych barier ograniczających popyt na nowe mieszkania.
W raporcie McKinseya za jeden z najważniejszych czynników decydujących o słabym rozwoju budownictwa mieszkaniowego w Polsce uważa się niską wydajność pracy firm budowlanych. Według raportu, w ciągu najbliższych lat może powstać od 640 do 950 tys. nowych mieszkań. Rzeczywista liczba lokali oddawanych do użytku w najbliższych latach będzie jednak zależała od postępowania państwa, które może ułatwić rozwój sektora, usuwając bariery wzrostu popytu - twierdzą autorzy.
Do głównych czynników hamujących popyt na nowe mieszkania w raporcie zalicza się regulowane przez państwo czynsze za użytkowanie lokali mieszkalnych, ustalone poniżej poziomu rynkowego, oraz ściśle powiązane z tym systemem dotacje państwowe na opłaty stałe za mieszkania. Osoby
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta