Między państwem a społeczeństwem
Partie polityczne i ich osobowość prawna
Między państwem a społeczeństwem
MAREK ZUBIK
Partie to zorganizowane struktury jednoczące obywateli do formułowania, wyrażania i realizowania ich celów politycznych. Dążą do zdobycia władzy politycznej w państwie, przede wszystkim przez uzyskanie większości w publicznych organach przedstawicielskich.
Pozostając swobodnie zorganizowanymi zrzeszeniami obywateli o podobnych przekonaniach politycznych, konkurują z ugrupowaniami o odmiennych przekonaniach. W tym sensie są elementem organizacji społeczeństwa, a nie państwa. To umożliwia pośredniczenie między państwem a społeczeństwem.
Przejaw wolności obywateli
Konstytucja stanowi, iż partie polityczne zrzeszają obywateli na zasadach dobrowolności i równości w celu wpływania metodami demokratycznymi na kształtowanie polityki państwa. Przesądza ponadto, iż finansowanie partii ma być jawne (art. 11). Art. 1 ustawy o partiach politycznych (Dz. U. nr 98, poz. 604 ze zm., dalej: upp) uszczegóławia, iż ta dobrowolna organizacja występuje pod określoną nazwą.
Cele i zadania, jakie przypisuje się partiom politycznym, odróżniają je od wszystkich innych form zrzeszania się obywateli. Ich porównywanie jest dopuszczalne, tylko jeśli znajduje uzasadnienie w konstytucyjnym rdzeniu wszystkich form organizowania się...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta