Nie istniejący problem, czyli rzecz o nieporozumieniu
Przedsiębiorca w prawie działalności gospodarczej
Nie istniejący problem, czyli rzecz o nieporozumieniu
Nic nie przeszkadza twórcy, wynalazcy i wykonawcy prowadzić działalności gospodarczej, jeśli tego pragnie i spełnia warunki ustawy.
W "Rzeczpospolitej" z 10 marca ukazał się artykuł Janusza Kolczyńskiego "Twórcy, wynalazcy, wykonawcy". Autor zajął się zagadnieniem definicji przedsiębiorcy w prawie działalności gospodarczej z 19 listopada 1999 r. (Dz. U. nr 101, poz. 1178; dalej: pdg) na tle art. 81 i następnych traktatu Wspólnoty Europejskiej (TWE) oraz pięciu decyzji jednostkowych dotyczących konkretnych sporów zawisłych w Komisji Europejskiej. Doszedł do wniosku, że należy dokonać nowelizacji pdg, co "pozwoli potencjalnym twórcom, artystom wykonawcom oraz wynalazcom uniknąć stresów oraz odnawiania umów zlecenia (...)".
To bardzo dobrze, że w okresie vacatio legis podejmuje się dyskusje na ważne tematy - do takich należy na pewno definicja przedsiębiorcy i jej zgodność z prawem Unii Europejskiej. Lepiej wyjaśniać wszystkie wątpliwości na starcie, a nie uczyć się na błędach. Ponieważ byłem pomysłodawcą tej ustawy oraz brałem aktywny udział w jej tworzeniu, znam kulisy formułowania tej definicji oraz...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta