Języki obce uczniom i urzędnikom
Tylko 19 procent wiejskiej młodzieży uczy się angielskiego
Języki obce uczniom i urzędnikom
Znajomość języków obcych jest coraz częściej wymagana przez pracodawców. W zreformowanym liceum profilowanym uczniowie będą uczyli się dwóch. Nie wiadomo jednak, czy w ciągu najbliższych dwóch lat uda się zatrudnić w szkołach odpowiednią liczbę fachowców.
Ministerstwo edukacji dwóm tysiącom wiejskich nauczycieli, którzy będą się chcieli przekwalifikować i ukończyć nauczycielskie kolegium języków obcych, oferuje naukę na roku zerowym umożliwiającym zdanie egzaminu do kolegium.
W tym roku powstanie też ministerialny projekt "Język angielski w każdym gimnazjum". Podczas wczorajszej konferencji prasowej wiceminister edukacji Wojciech Książek nie był jednak w stanie określić, kiedy ten projekt zostanie zrealizowany.
W nowym liceum, od 2002 roku, obecni gimnazjaliści przez co najmniej 380 godzin będą się uczyć pierwszego języka obcego i przez 228 godzin - drugiego. Według danych GUS z ubiegłego roku szkolnego 34,5 procent uczniów uczyło się jako języka obowiązkowego - angielskiego, 25,2 procent - niemieckiego, 18,1 procent - rosyjskiego. Przy czym w wiejskich podstawówkach rosyjskiego uczył się...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta