W stronę rynku
Płynny kurs walutowy jest niezbędny z punktu widzenia naszych planów integracyjnych
W stronę rynku
DARIUSZ ROSATI
Rada Ministrów, w porozumieniu z Radą Polityki Pieniężnej, podjęła 11 kwietnia decyzję o wprowadzeniu w Polsce systemu płynnego kursu walutowego. Jest to zapewne najważniejsza zmiana w systemie kursowym od wprowadzenia "wewnętrznej" wymienialności złotego w styczniu 1990 roku. Decyzja ta kończy dziewięcioletni bez mała okres stopniowego znoszenia ograniczeń w kształtowaniu się kursu złotego i przybliżania go do systemu rynkowego: od wprowadzenia dewaluacji kroczącej w październiku 1991 r., poprzez kolejne decyzje o stopniowym rozszerzaniu pasma dopuszczalnych wahań kursu i obniżaniu tempa miesięcznej dewaluacji, do systemu kursu w pełni płynnego. Rada Polityki Pieniężnej już w maju ubiegłego roku wystąpiła do Rady Ministrów z propozycją pełnego uwolnienia kursu złotego; Rada Ministrów, zdając sobie sprawę z możliwych perturbacji wywołanych uwolnieniem, zwlekała jednak dość długo z podjęciem odpowiedniej decyzji.
W praktyce kurs złotego był kursem niemal płynnym już co najmniej od kilkunastu miesięcy. Od lipca 1998 NBP nie interweniował na rynku walutowym, a w czerwcu 1999 roku zlikwidowano możliwość dokonywania transakcji pomiędzy bankami komercyjnymi a NBP po kursie fixingowym. Dzięki temu cena...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta