Słabość waluty zmusza do reform
Kłopotliwe skutki wprowadzenia euro
Słabość waluty zmusza do reform
Euro pobiło wczoraj kolejny rekord słabości wobec dolara: płacono za nie już tylko 92,7 amerykańskiego centa, o 26 mniej niż 1 stycznia 1999 roku, gdy wprowadzano nową walutę. Staje się coraz bardziej jasne, że słabość euro nie jest wyłącznie skutkiem różnicy w tempie rozwoju Unii Europejskiej i Stanów Zjednoczonych, ale także efektem braku jedności politycznej w UE i odwlekania reform strukturalnych.
Podczas czwartkowego spotkania Rady Europejskiego Banku Centralnego (EBC) stopy procentowe zostaną podwyższone z 3,5 do 4 proc. - przewiduje większość analityków. Dwa tygodnie temu Komisja Europejska opublikowała prognozy gospodarcze, według których wzrost gospodarczy w jedenastu państwach tworzących unię walutową będzie najszybszy od kilkunastu lat - wyniesie w tym roku 3,4 proc. i 3,1 proc. w przyszłym....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta