Nie ma prywatyzacji dla prywatyzacji
Franciszka Cegielska, minister zdrowia
Nie ma prywatyzacji dla prywatyzacji
Białe plamy w dostępie do świadczeń powinny zniknąć dzięki inwestycjom sfinansowanym w ramach narodowego programu zdrowia. Natomiast w miastach, takich jak Warszawa, gdzie placówek ochrony zdrowia jest po prostu za dużo, musimy się spodziewać ostrej walki o pacjenta.
FOT. BARTłOMIEJ ZBOROWSKI
Wielokrotnie przekonywała Pani, że z oceną reformy należy się wstrzymać przynajmniej do przedstawienia rocznego sprawozdania. Kiedy pełnomocnik rządu przygotuje taki dokument?
Franciszka Cegielska: Minister Anna Knysok od kilkunastu tygodni pracuje nad sprawozdaniem. Rząd zajmie się nim w maju, a najpóźniej w czerwcu. Przed przerwą wakacyjną sprawozdanie zostanie przedstawione posłom.
Dlaczego trwa to tak długo?
W kasach chorych jeszcze nie skończył się audyt, dlatego obraz nie może być pełny. Nie ma również rocznych danych z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych i Głównego Urzędu Statystycznego.
Mimo to można już z całą pewnością porozmawiać o wnioskach, jakie płyną z rocznych doświadczeń zmiany systemu.
Nie zmiany! Będę się upierać przy tezie, że przed 1999 rokiem nie mieliśmy żadnego systemu ochrony zdrowia. Mieliśmy pracowników ochrony zdrowia, mieliśmy przychodnie i szpitale. To...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta