Recepta na długowieczność
Starzenie się jest jak choroba, której przebieg można spowolnić
Recepta na długowieczność
ZBIGNIEW WOJTASIŃSKI
Nie trzeba będzie ograniczać się w jedzeniu i piciu, by przedłużyć sobie życie. Biolodzy molekularni twierdzą, że są na tropie zmian biochemicznych i genetycznych powstających pod wpływem diety niskokalorycznej - będącej jedynym potwierdzonym naukowo "eliksirem młodości".
Od 1935 r. - od odkrycia odmładzających zalet takiej diety - uczeni starają się dociec, jakie korzystne zmiany wywołuje ona w organizmie, że ma tak duży wpływ na długowieczność. Wystarczy zmniejszyć kaloryczność posiłków o 30-50 proc., by wydłużyć życie co najmniej o jedną trzecią. Tak reagują drożdże, robaki, a także szczury, myszy i króliki oraz małpy. Przypuszczalnie podobnie jest u człowieka, choć nikt takiego eksperymentu jeszcze nie przeprowadził.
Jadłospis stulatków
Przekonują o tym obserwacje ludzi przebywających w zamkniętym sztucznym ekosystemie "Biosfera 2": cierpieli oni niedostatki żywności, ale...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta