Paradoks paragrafu 22
Przyszedł czas na przyjęcie konkretnych zobowiązań w sprawie poszerzenia Unii Europejskiej
Paradoks paragrafu 22
UFFE ELLEMANN-JENSEN
Mnożą się niepokojące sygnały, że proces poszerzania Unii Europejskiej traci impet. Mimo to w obecnych planach Unii przyjęcie krajów kandydackich z Europy Środkowej i Wschodniej, a także z regionu Bałtyku ciągle jest sprawą najważniejszą. Opóźnianie poszerzenia byłoby historycznym błędem. Wstrzymanie go stanowiłoby bowiem poważne zagrożenie dla stabilności w Europie, nieproporcjonalnie wielkie w stosunku do kosztów.
Poszerzenie niewątpliwie wiąże się z wieloma problemami natury praktycznej. Ale z wysokością jego kosztów nie należy przesadzać. Przecież łączny produkt narodowy brutto dziesięciu krajów dawnego bloku komunistycznego, które starają się o członkostwo, jest niższy niż produkt narodowy Holandii. Pomoc strukturalna obecnych państw Unii dla nowych państw członkowskich wyniesie, jak się oczekuje, poniżej 4 procent produktu narodowego Holandii. Nie ma mowy o transferze środków na tak wielką skalę, jak w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta