W obronie praw człowieka
W obronie praw człowieka
Pierwszego sierpnia Organizacja Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE) obchodzi dwudziestopięciolecie podpisania Aktu Końcowego z Helsinek. Pierwotne forum kontaktów między Wschodem a Zachodem przekształciło się stopniowo w paneuropejską organizację bezpieczeństwa, która dąży do zapobiegania konfliktom i przezwyciężaniu ich w regionie rozciągającym się od Vancouver na zachodzie po Władywostok na wschodzie.
Kiedy szefowie państw i rządów 33 krajów Europy oraz Stanów Zjednoczonych Ameryki i Kanady podpisywali Akt Końcowy z Helsinek, niewielu obserwatorów przypuszczało, jak wielką rolę odegra ten dokument.
Główni uczestnicy konferencji mieli początkowo powody do zadowolenia. Związkowi Radzieckiemu i państwom obozu komunistycznego udało się osiągnąć formalną akceptację podziału Europy, a tym samym uznanie hegemonii radzieckiej na terenie Europy Wschodniej. Państwom neutralnym przyznano prawo do uczestniczenia na równych prawach w spotkaniach wielkich sojuszy wojskowych, poświęconych kwestiom bezpieczeństwa w Europie. Zachód z kolei żywił nadzieję, że postanowienia dotyczące praw człowieka i kontaktów międzyludzkich przyczynią się do osłabienia władzy komunistycznej w Europie i uchylenia żelaznej kurtyny.
Właśnie kwestia praw człowieka i kontaktów...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta