Za granicą
EBC ocenia płynność banków
Europejski Bank Centralny określił na 103 mld euro potrzeby gotówkowe systemu bankowego strefy euro związane z czynnikami niezależnymi od samego banku (depozyty władz w bankach centralnych, ilość pieniędzy w obiegu) w okresie 7-17 sierpnia. Ocena będąca średnią jednodniową ma pomóc bankom w przygotowaniu wniosków o 14-dniowe kredyty międzybankowe z minimalnym oprocentowaniem 4,25 proc. Banki mają czas do godz. 9.30 we wtorek na złożenie we Frankfurcie zapotrzebowań na płynne środki; tego samego dnia zapadnie decyzja o przyznaniu im danej sumy, a realizacja transakcji nastąpi w środę.
EBC: słabość euro nieuzasadniona
Słabość jednolitej waluty jest nieuzasadniona i dlatego trudna do wytłumaczenia - oświadczył członek zarządu EBC, Tommaso Padoa-Schioppa, tygodnikowi "Der Spiegel". Jego zdaniem, najlepszym sposobem reagowania na tę nieracjonalność to nie dać się ponieść nadmiernej nerwowości. Podkreślił, że zły wizerunek euro wynika w dużym stopniu z poglądów rozpowszechnianych przez prasę anglosaską. Jest w niej wiele sceptycyzmu i pesymizmu. Jeśli ktoś czyta wyłącznie po angielsku, to wyrobi sobie o euro pogląd podzielany przez większość Europejczyków z kontynentu, że jest to waluta lekko wypaczona.
Więcej ropy z Iraku i Kataru
Wydobycie i eksport...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta