Niedozwolone klauzule trafią do rejestru
Bezpieczne umowy standardowe
Niedozwolone klauzule trafią do rejestru
Banki, zakłady ubezpieczeniowe czy biura podróży oferując swoje usługi, posługują się gotowymi wzorami umów. Ułatwia to i przyspiesza zawarcie konkretnej umowy z klientem. Zainteresowany, nim ją podpisze, powinien dokładnie zapoznać się z jej postanowieniami, gdyż niektóre mogą okazać się dla niego niekorzystne. Przykłady niedozwolonych klauzul umownych w takich wzorcach podane są w kodeksie cywilnym. Dalsze znajdą się w dostępnym dla każdego rejestrze.
Od 1 lipca obowiązują przepisy, które mają lepiej chronić prawa konsumentów. W tym dniu weszła w życie ustawa z 2 marca 2000 r. (Dz. U. nr 22, poz. 271) dotycząca m.in. niedozwolonych klauzul umownych. Chodzi o klauzule, które mogą znaleźć się w umowach standardowych (sporządzanych według ustalonych wzorców, czyli ogólnych warunków umów, regulaminów lub wzorów umów). Stosują je m.in. banki, zakłady ubezpieczeniowe, biura podróży, konsorcja samochodowe oraz operatorzy sieci telekomunikacyjnych, w tym komórkowych, oraz telewizji kablowych. Z klientem uzgadnia się jedynie rzeczy podstawowe, tzn. czego umowa dotyczy, jak jest cena usługi, w wypadku kredytu - jego wysokość i...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta