Niech każdy zrobi krok do tyłu
Gmina żydowska odzyskała dotychczas trzy nieruchomości spośród dwudziestu sześciu, o które się stara
Niech każdy zrobi krok do tyłu
Symcha Keller, dyrektor łódzkiej gminy żydowskiej i duchowny wiele rozmawia z Żydami, którzy przybywają do Łodzi z całego świata z powodów sentymentalnych. - Gdy zobaczą łódzką nędzę i zniszczenia, kamienice, z których odpadają tynki i fragmenty balkonów, wtedy ostatecznie porzucają myśl o odzyskaniu czegokolwiek i zadają sobie tylko jedno pytanie: - Po co tu przyjechałem? Na zdjęciu: kamienica przy ulicy Rewolucji 1905 roku.
Fot. Marian Zubrzycki
Błażej Torański
W lutym 1997 roku Sejm uchwalił ustawę o stosunku państwa do gmin wyznaniowych żydowskich. Chociaż ustawa nie dotyczyła mienia prywatnego, do Urzędu Miasta Łodzi z różnych stron świata zaczęły nadchodzić listy.
Haim Piotrkowski z izraelskiego Kiriat Bialik, spadkobierca dwóch łódzkich kamienic, nie krył niepokoju: "Adwokaci w Polsce niedobrze nam wróżą. Obecnie krąży wiadomość w Izraelu, że te wszystkie nieruchomości przeszły na rzecz magistratu łódzkiego i on je sprzedaje. Czy to prawda? Czy rzeczywiście nigdy nie będą zwrócone? Czy można mnie i innych spadkobierców uspokoić?". Barry Wax z...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta