Lepsze media niż dywizje
Na Zachodzie oczekuje się od dziennikarza wyważonej informacji o danym kraju, nie zaś popychania wózka tej czy innej partii
Lepsze media niż dywizje
Jerzy Jastrzębowski
Z okazji międzynarodowej konferencji radiofonii (EBU -- NANBA I nternational Conference) w połowie października spotkali się w Słowenii trzej dziennikarze: Misha Glenny, Stanisław Jędrzejewski i autor tego artykułu. Sądząc z nazwisk, proszę odgadnąć, który z tej trójki reprezentował Polskie Radio, który radiofonię brytyjską (BBC) , a który -- kanadyjską (CBC) . Słowiańska w ieża Babel?
Swojsko brzmiące nawiska pojawiają się w najbardziej nieoczekiwanych miejscach i funkcjach zawodowych: efekt ruchu mas ludzkich z Europy Środkowej i Wschodniej za życia paru ostatnich pokoleń. Kogo temat nie i ntryguje, powinien w tym momencie odłożyć gazetę.
Kiedyś wszystko było proste
Najwcześniej, bo sprzed ponad trzydziestu lat, zapamiętane postaci korespondentów zachodnich w Warszawie: Colin Frost (Associated Press) , George Syvertsen (również AP) , David Sells (Reuter) . Cała trójka -- to młodzi ludzie trafiający do Polski na zasadzie przypadkowego rozdania kart. O polskich sprawach nie mieli pojęcia, uczyli się ich na miejscu, z różnym zapałem.
Sympatyczny Brytyjczyk Frost dobrał sobie dystyngowanego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta