Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Lepsze media niż dywizje

07 listopada 1994 | Świat | JJ

Na Zachodzie oczekuje się od dziennikarza wyważonej informacji o danym kraju, nie zaś popychania wózka tej czy innej partii

Lepsze media niż dywizje

Jerzy Jastrzębowski

Z okazji międzynarodowej konferencji radiofonii (EBU -- NANBA I nternational Conference) w połowie października spotkali się w Słowenii trzej dziennikarze: Misha Glenny, Stanisław Jędrzejewski i autor tego artykułu. Sądząc z nazwisk, proszę odgadnąć, który z tej trójki reprezentował Polskie Radio, który radiofonię brytyjską (BBC) , a który -- kanadyjską (CBC) . Słowiańska w ieża Babel?

Swojsko brzmiące nawiska pojawiają się w najbardziej nieoczekiwanych miejscach i funkcjach zawodowych: efekt ruchu mas ludzkich z Europy Środkowej i Wschodniej za życia paru ostatnich pokoleń. Kogo temat nie i ntryguje, powinien w tym momencie odłożyć gazetę.

Kiedyś wszystko było proste

Najwcześniej, bo sprzed ponad trzydziestu lat, zapamiętane postaci korespondentów zachodnich w Warszawie: Colin Frost (Associated Press) , George Syvertsen (również AP) , David Sells (Reuter) . Cała trójka -- to młodzi ludzie trafiający do Polski na zasadzie przypadkowego rozdania kart. O polskich sprawach nie mieli pojęcia, uczyli się ich na miejscu, z różnym zapałem.

Sympatyczny Brytyjczyk Frost dobrał sobie dystyngowanego...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 317

Zamów abonament