Noc, krew i wampiry
Towarzystwo chiropterologów
Noc, krew i wampiry
Wyruszają ze swych kryjówek po zachodzie księżyca. Tylko nocą u dają się na poszukiwanie ciepłokrwistej zdobyczy, by po kilku godzinach z napęczniałymi krwią żołądkami powrócić do miejsca swego dziennego schronienia. Tam żyją gromadnie, śpią ściśle przylegając do siebie ciałami, kojarzą się w związki i karmią swoje młode. Aby zasilać machinę metaboliczną swego organizmu, każdy osobnik musi spożyć co noc taką ilość krwi, która równa jest 50, a czasem nawet 100 proc. jego masy ciała.
Do niedawna naukowcy niewiele wiedzieli o zachowaniu, jak i biologii pospolitego wampira Desmodus Rotundus. Są trudne do obserwacji, podobnie jak wszystkie nietoperze.
W Polsce występuje 21 gatunków tych tajemniczych zwierząt, wszystkie są pożyteczne. Wampirowate zamieszkują obszar od Meksyku do Argentyny i Chile. W Ameryce tropikalnej są utrapieniem dla farm hodowli koni. Są także zagrożeniem dla człowieka.
Zwiększyło się zainteresowanie tymi ssakami. Odkrycie echolokacji zaintrygowało nietoperzami przedstawicieli nauk technicznych. Zdolność ich do obniżania temperatury ciała fascynuje medycynę. Używane są w badaniach nad hibernacją, odpornością na choroby, krążeniem krwi,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta