Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Podwójne życie lodówki

25 stycznia 2001 | Prawo | RP

Ochrona środowiska Warstwa ozonowa na przełomie wieków

Podwójne życie lodówki

RYSZARD PURSKI

Wykonywanie zaleceń protokołu montrealskiego w sprawie substancji zubożających warstwę ozonową spowodowało przeszło dziesięciokrotne ograniczenie produkcji i zużycia tych substancji. Mimo to nadal postępuje degradacja warstwy ozonowej, dlatego też systematycznie zaostrza się wymagania protokołu.

W końcu 1998 r. ukazały się kolejne oficjalne raporty o stanie ochrony stratosferycznej warstwy ozonowej. Jest to już czwarta edycja raportów, do których wydawania zobowiązuje protokół montrealski i które były dotychczas podstawą zaostrzania jego zaleceń. Z ostatnich danych wynika, że w dolnej warstwie atmosfery (troposferze), począwszy od 1994 r., stopniowo zmniejsza się zawartość chlorofluorowęglowodorów, powszechnie zwanych freonami lub substancjami CFCs, które są głównym sprawcą degradacji ozonu w stratosferze. Zwiększa się jednak koncentracja halonów oraz substancji, które od kilku lat stosowane są jako zamienniki freonów.

W górnych warstwach atmosfery, tj. w stratosferze, czyli powyżej 10 km nad poziomem morza, w dalszym ciągu obserwuje się powolny wzrost koncentracji wszystkich substancji niszczących ozon. Podkreśla się, że termin, od którego zacznie ich ubywać, będzie zależeć...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2223

Spis treści
Zamów abonament