Prawica ciągle się uczy
Prawica ciągle się uczy
FOT. JAKUB OSTAŁOWSKI
Czy w Polsce rzeczywiście istnieje podział na lewicę i prawicę?
TADEUSZ SZAWIEL: Co najmniej 80 procent Polaków potrafi odpowiedzieć na pytanie, czy osobiste poglądy określiliby jako bardziej prawicowe, czy bardziej lewicowe. Pokazują to systematyczne badania prowadzone w latach 1992 -1997 na reprezentatywnych próbach. Socjologowie używają do tych badań narzędzi, które nazywają skalą samooceny. Zazwyczaj jest to skala dziesięciopunktowa, w której jeden oznacza skrajną lewicę, a dziesięć skrajną prawicę. Średnia temperatura społeczeństwa w latach 1992 - 1997 była lekko po prawicowej stronie. Przekraczała 5,5 punktu, czyli środek tej skali.
A czy Polacy wiedzą, co się kryje pod tymi pojęciami?
To ciekawe pytanie. Bo co to znaczy, że ktoś określa swoje poglądy jako prawicowe? Jeśli umieściłby swoje poglądy na tym lewicowo-prawicowym termometrze w pobliżu dziesięciu punktów, a na pytanie, na kogo głosował w ostatnich wyborach parlamentarnych, odpowiedziałby, że na Unię Pracy bądź na SLD, to znaczyłoby, że w tych odpowiedziach nie ma żadnej logiki i sensu. Socjologowie i politolodzy starają się wyjaśnić,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta