Mamy i będziemy mieli wspólne interesy
Mamy i będziemy mieli wspólne interesy
W piątek (11 bm. ) w debacie ratyfikacyjnej austriacki parlament rozstrzygnie o tym, czy pański kraj zostanie pełnoprawnym członkiem Unii Europejskiej (UE) . Tymczasem Austriacy, w przeciwieństwie do entuzjastycznego dla dla UE referendum (VI br. ), w wyborach do parlamentu w ubiegłym miesiącu, w sposób znamienny poparli partię przeciwną wejściu Austrii do Unii. Czy sądzi pan, że wyniki debaty ratyfikacyjnej mogą się okazać niekorzystne?
Aż tak czarno tego nie widzę. Oczywiście obie koalicyjne partie: Socjaldemokratyczna partia Austrii (SPOe) oraz Austriacka Partia Ludowa (OeVP) , znacznie straciły. Szczególnie straciła ta pierwsza, to znaczy partia kanclerza Franza Vranitzky'ego. Sądzę wszakże, iż decyzję o integracji z UE poprą dwie małe partie, które dostały się do parlamentu: Zielona Alternatywa, oraz Forum Liberalne. Ta ostatnia wyłoniła się właśnie z partii przeciwnej UE, to znaczy z Wolnościowej Partii Austrii (FPOe) Joerga Haidera, która zdobyła w parlamencie 42 mandaty.
Jak pana zdaniem w tej dość niewygodnej sytuacji koalicja socjaldemokratyczno-chadecka będzie realizować swoje cele. Czy zmiany, jakie zaszły, wskazują kierunek przekształcania się dotychczasowego układu sił?
Sądzę, że może być wręcz przeciwnie. Porażka wyborcza może zmusić partie koalicyjne do podjęcia działań, które...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta