Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Wiemy i potępiamy

20 marca 2001 | Kraj | AK
źródło: Nieznane
źródło: Nieznane
źródło: Nieznane
źródło: Nieznane

Co Polacy sądzą na temat zbrodni w Jedwabnem - sondaż "Rzeczpospolitej"

Wiemy i potępiamy

  • Otwartość na prawdę - komentarz

    Zdecydowana większość spośród tych respondentów, którym mówi coś nazwa "Jedwabne", kojarzy ją z mordem popełnionym na Żydach.

    40 procent zapytanych uważa za słuszny zamiar prezydenta, by w sześćdziesiątą rocznicę zagłady Żydów w Jedwabnem oddać pomordowanym hołd i przeprosić za udział rodaków w tej zbrodni.

    Połowa naszych respondentów wie o zagładzie żydowskiej społeczności Jedwabnego i o udziale części polskich sąsiadów w tej zbrodni. Wiedza ta wzrasta proporcjonalnie do osiągniętego wykształcenia, pozycji zawodowej i zamożności: od 34 procent zarabiających 300 zł miesięcznie do 67 procent osiągających powyżej 700 zł; od 38 procent osób z wykształceniem podstawowym do 81 procent respondentów z wyższym wykształceniem; od 29 procent gospodyń domowych i 33 procent robotników niewykwalifikowanych do 78 procent kadry zarządzającej.

    Czy połowa respondentów, która słyszała o zbrodni w Jedwabnem przed 60 laty i potępia ją, to dużo, czy mało? Gdy przeprowadzaliśmy sondaż o tak niedawnym, a ważnym wydarzeniu

  • ...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2268

Spis treści
Zamów abonament