Kodeks spółek handlowych (47)
Plan połączenia
Poprzednie odcinki tego cyklu
Łączenie spółek kapitałowych jest czynnością skomplikowaną i mającą istotne skutki prawne. Szczególnego znaczenia nabiera zatem właściwe przygotowanie połączenia, aby przebiegało ono sprawnie, a zarazem rzetelnie. Ma temu służyć plan połączenia.
Spełnia on dwie podstawowe, ściśle ze sobą związane funkcje: po pierwsze - dostarcza informacji o sytuacji prawno-ekonomicznej łączących się spółek, po drugie - stanowi pisemne uzgodnienie warunków połączenia przyjętych w toku uzgodnień tychże spółek (art. 498 i 499 kodeksu spółek handlowych).
Negocjacje w sprawie połączenia prowadzą zarządy łączących się spółek. Wynika to z ustawowo określonych kompetencji zarządu (art. 201 § 1 i art. 368 § 1 w zw. z art. 501 k.s.h.). Na podstawie uzgodnionego planu organa uchwałodawcze spółek podejmują uchwałę w sprawie połączenia (art. 506 k.s.h.). W związku z tym wyjaśnienia wymaga: po pierwsze - jaki jest charakter prawny instytucji planu połączenia, po drugie - w jakim zakresie plan ten wiąże łączące się spółki.
Plan połączenia należy rozumieć jako list intencyjny, tj. dokument stwierdzający jedynie możliwość złożenia w przyszłości oświadczenia woli wywołującego określone w treści tego dokumentu skutki prawne. Plan zawiera uzgodnienie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta