Konwersja wierzytelności na udziały
Konwersja wierzytelności na udziały
- Poprzednie odcinki Wniesienie aportu na pokrycie udziałów w postaci wierzytelności przysługującej wobec spółki było zagadnieniem niezwykle kontrowersyjnym i zarazem wybitnie praktycznym. Kontrowersje wynikały z charakteru tego rodzaju aportu, który wymykał się doktrynalnej klasyfikacji i stanowił co najmniej wyjątek od kilku funkcjonujących powszechnie zasad dotyczących wniesienia wkładu niepieniężnego.
W kodeksie handlowym zagadnienie zamiany wierzytelności przysługującej wspólnikowi wobec spółki z ograniczoną odpowiedzialnością na udziały, powszechnie zwane konwersją, było uregulowane fragmentarycznie. Jedynie art. 163 § 2 przesądzał, że nie jest możliwe zaliczenie wynagrodzenia za usługi świadczone przez wspólnika przy powstaniu spółki na pokrycie jego udziałów. Mimo braku stosownej regulacji w praktyce często kwalifikowano wierzytelności wobec spółki jako prawa posiadającego tzw. zdolność aportową i taka wierzytelność uzyskiwała charakter wkładu niepieniężnego. Konwersja była dogodną formą wniesienia wkładu, ponieważ pozwalała uniknąć zbędnego etapu zwrotu długu przez spółkę na rzecz wierzyciela, który potem wnosiłby uzyskaną kwotę tytułem wkładu pieniężnego.
Istota konwersji przejawia się w możliwości przekształcenia
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta