Ścieżka na Wschód
Ścieżka na Wschód
MICHAŁ JAGIEŁŁO
Dyskusja o pożądanym modelu naszej polityki wschodniej jest ważna, bo dotyczy jednego ze strategicznych celów Rzeczypospolitej Polskiej. Znalezienia takiej ścieżki na Wschód, która - po pierwsze - nie powinna być konkurencyjna wobec wiązania Polski ze strukturami świata zachodnioeuropejsko-atlantyckiego, po drugie - odznaczać się będzie prawdziwie partnerskim nastawieniem do naszych sąsiadów z najbliższego Wschodu, i po trzecie - nie będzie nierozważnie konfrontacyjna wobec Rosji. Zadanie bardzo trudne, ale przecież możliwe do zrealizowania.
Nad tą dyskusją unoszą się duchy Juliusza Mieroszewskiego, Jerzego Giedroycia i w ogóle "Kultury" paryskiej. Mam wielki szacunek dla ojców założycieli nowego polskiego myślenia o Wschodzie, ale ich wskazania mogą być tylko ideowym ukierunkowaniem politycznej praktyki dzisiejszej Polski. To wiele, ale przecież nie wszystko.
Przezwyciężyć mentalność kresową
Nasza polityka wschodnia dlatego jest tak trudna, że angażuje emocje. Zadawniony polski paternalizm w traktowaniu Białorusinów, Ukraińców i Litwinów, sielankowy obraz relacji naszych...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta