Jeśli nie fundusz, to świadczenie urlopowe; Kłopoty z interpretacją
- Jeśli nie fundusz, to świadczenie urlopowe
- Świadczenia socjalne a zamówienia publiczne Z obowiązku może zwolnić pracodawcę tylko układ zbiorowy pracy
Jeśli nie fundusz, to świadczenie urlopowe
Dodatkiem do dzisiejszej "Rzeczpospolitej" jest - jak zwykle na początku miesiąca - "Ściągawka przedsiębiorcy". Podajemy w niej m.in. wysokość obowiązkowych odpisów na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych. - Czy musimy ten fundusz tworzyć? - pytają często czytelnicy DOBREJ FIRMY. - Nie - odpowiadamy - jeśli w firmie nie ma więcej niż 20 etatów. Ale uwaga: w zamian pracodawca powinien wypłacać świadczenia urlopowe.
Często bywa tak, że pracodawca zatrudniający 20 lub mniej osób, gdy tylko dowiaduje się, że nie ma obowiązku tworzyć zakładowego funduszu świadczeń socjalnych (ZFŚS), jest przekonany, że tym samym nie musi stosować się do ustawy z 4 marca 1994 r. o ZFŚS. Tymczasem właśnie ta ustawa każe mu wypłacać świadczenia urlopowe. Innymi słowy, mimo mylącej może nazwy, powinni ją znać nie tylko pracodawcy zatrudniający powyżej 20 pracowników, ale i ci, u których pracuje mniej osób.
Generalnie, ZFŚS muszą tworzyć pracodawcy zatrudniający powyżej 20 pracowników w przeliczeniu na etaty w pełnym wymiarze czasu pracy. Pozostali pracodawcy powinni wypłacać pracownikom świadczenie
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta