Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Rozwiązanie i likwidacja spółki z o.o.

05 czerwca 2001 | Prawo | BN

Kodeks spółek handlowych (69)

Rozwiązanie i likwidacja spółki z o.o.

  • Poprzednie odcinki Rozwiązanie spółki ma uregulować jej stosunki majątkowe wobec wspólników i wierzycieli oraz doprowadzić do ostatecznego wykreślenia z rejestru i zakończenia jej bytu prawnego (art. 272 kodeksu spółek handlowych).

    Rozwiązanie spółki powodują: * przyczyny przewidziane w umowie spółki, * uchwała wspólników o rozwiązaniu spółki albo o przeniesieniu jej siedziby za granicę, stwierdzona protokołem sporządzonym przez notariusza, * ogłoszenie upadłości spółki, * inne przyczyny przewidziane przez prawo (art. 270 k.s.h.). O rozwiązaniu spółki może również orzec sąd w wyroku w dwóch wypadkach: na żądanie wspólnika lub członka organu spółki, jeżeli osiągnięcie celu spółki stało się niemożliwe albo jeżeli zaszły inne ważne przyczyny wywołane stosunkami spółki; na żądanie oznaczonego w odrębnej ustawie organu państwowego, jeżeli działalność spółki naruszająca prawo zagraża interesowi publicznemu (art. 271 k.s.h.).

    Zapobiec rozwiązaniu może jednomyślna uchwała wszystkich wspólników o dalszym istnieniu spółki podjęta do dnia złożenia wniosku o wykreślenie z rejestru. Nie dotyczy to sytuacji, gdy żądanie rozwiązania

  • ...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2333

Spis treści

Listy

Zamów abonament