Orkiestra europejska
Orkiestra europejska
RYS. PAWEŁ GAŁKA
TIMOTHY GARTON ASH
Europejski kij znowu wsadzono w mrowisko. Niemieccy socjaldemokraci domagają się Europy federalnej, na wzór niemiecki. Rozgniewany francuski minister do spraw europejskich nie raczy się na to zgadzać. Angielscy konserwatyści próbują rozruszać niemrawą kampanię wyborczą w Wielkiej Brytanii, przedstawiając kanclerza Gerharda Schr?dera jako niemieckiego imperialistę. Silvio Berlusconi, nowy premier Włoch, u wszystkich budzi wątpliwości.
Tę wielką dyskusję europejską naprawdę pobudzają dwa czynniki: fakt radosny - Unia Europejska ma się powiększyć z 15 państw do co najmniej 27, i fakt przygnębiający - to, czym stała się Unia, rozczarowuje i zniechęca do niej bardzo wielu obywateli obecnych państw członkowskich.
Zazwyczaj dyskusję rozpoczyna się od zaproponowania pakietu zmian "architektury" Unii Europejskiej, tej wznoszonej przez nas budowli, i zwieńczenie nowego projektu jakimś hasłem. Jednak poprzestanę na poczynieniu dziesięciu spostrzeżeń.
1 W Unii Europejskiej kwestia najbardziej techniczna i zarazem najbardziej fundamentalna to problem językowy. Unia ma obecnie 11 języków oficjalnych. Parlament Europejski już teraz...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta