Lewicowa alternatywa
Lewicowa alternatywa
RYS. PAWEŁ GAŁKA
W sytuacji bardzo wysokich sondażowych notowań Sojuszu Lewicy Demokratycznej, i to zaledwie kilka miesięcy przed wyborami, tytułowe pytanie wydaje się retoryczne. Nie ma takiej partii i w krótkim czasie nie będzie. Zaczynają jednak kiełkować procesy, które w dalszej perspektywie i przy spełnieniu kilku dodatkowych warunków mogą doprowadzić do pojawienia się lewicowych alternatyw tytułujących się na przykład Nową Lewicą i Prawdziwą Lewicą.
Staram się zidentyfikować te zjawiska i odtworzyć warunki nie po to, by przedstawić jakąś prognozę ostrzegawczą dla SLD. Nie patrzę bowiem na jedność jak na cud, a na podział jak na katastrofę.
Pierwszy możliwy powód pojawienia się lewicowych alternatyw stanowi strategia przyjęta przez SLD mniej więcej rok temu, która przyczyni się, jako jeden z czynników, do prawie pewnego spektakularnego sukcesu lewicy we wrześniowych wyborach. Często bywa, że w czynniku sukcesu kryje się też zarodek porażki. Strategia ta ma pewne analogie z formalnym modelem znanym w literaturze pod nazwą twierdzenia o medianowym wyborcy.
Strategia środka
Medianowy wyborca to ten, który znajduje się dokładnie w środku rozkładu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta